Kulturistické mýty

ostatní co se nepřímo dotýká kulturistiky

Moderátoři: pascal, keba

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Kulturistické mýty

Příspěvekod J_Dogg » 6. srp 2006 16:06

1) Můžu být stejně velký jako profesionálové bez AS, jen to trvá déle
Navzdory tomu, co říkají populární časopisy, všichni profesionálové berou různé anabolické steroidy nebo AS v kombinaci s různými dalšími růstovými substancemi. Bez manipulace hormonů není možné dosáhnout takového svalového rozvoje, vyrýsování a stále dalšího růstu hmoty. Některým profesionálům se toto daří i přesto, že mají celkem chabé tréninkové a výživové znalosti. Výrobci výživy ovšem této lži využívají a tak na balení svých doplňků výživy nezapomenou dát nějakého profesionála, protože věří, že neznalí konzumenti věří, že se tak svému vzoru přiblíží.
Velká mýlka! Každý, pokud bude dodržovat správnou stravu, správně trénovat, hodně spát a vzdělávat se může dosáhnout znatelné změny své postavy, ale nedosáhne úrovně profesionálního kulturisty.

2) Jestli chcete být velký, musíte do sebe nacpat maximum kalorií
To je pravda, ale jestliže se budete takto cpát, budete brzo vypadat jak panáček Michelin. Tedy pokud toužíte po velkých, ale čistých svalech, pak superkalorická dieta pro vás nebude to pravé. Tedy pokud nepatříte mezi lidi, kteří mají superrychlý metabolismus a nadbytek kalorií neuloží jako tuk. Studie ovšem ukazují, že nadměrný příjem jídla způsobuje, že až 65 % nově nabyté hmoty je tuk!
Ze zbývajících 35 %, přibližně 15 % je intracellulární tekutina. Jen velmi malé procento připadá na zvětšené svaly.
Podle Dr. Scotta Connellyho (MM2K, Spring 1992, p. 21), jen 20 - 25 % nových svalů pochází z proteinové syntézy. Na zbytku růstu svalů se podílí zvýšené bujení satelitních buněk v bazální membráně svalového vlákna a dietní energie (kalorie) není klíčovým faktorem v odlišení těchto buněk do nových myofibril (svalových buněk).
Ze všech faktorů určujících svalový růst, prevence rozpadu bílkovin se zdá jako nejdůležitější, ale zvýšením tukové tkáně během stálého přejídání může zvýšit svalovou proteolýzu. Krom toho, zvýšení procenta tuku může radikálně změnit stav hormonů, které kontrolují štěpení proteinů ve svalu. Hladina inzulínu, která částečně vyvažuje anabolické/katabolické stavy může být narušena stálým přejídáním. Tolik tedy k filozofii "eat big to get big".
Vyhýbejte se proto superkalorické stravě bez toho jestli jste geneticky obdařen nebo jste od přírody hubený.

3) Když držíte dietu s nízkým podílem tuku, je jedno kolik toho sníte, tuk nepřiberete
Pokud váš energetický příjem převýší energetický výdej, budete stále tučnější a tučnější. Je pravda, že strava bohatá na tuk vede k rychlejšímu nabrání. A to z toho důvodu, že gram tuku má 9 kcal zatímco gram sacharidů 4 kcal.
Tuk je tělem metabolizován jiným způsobem. Tuk uvolní menší množství energie než sacharidy, tím pádem se více ukládají. Toho využívají různé gainery.

4) Čím víc trénujete, tím víc rostete
Ne, ne ne! Tohle je jedna z nejrozšířenějších a největších kulturistických lží! 95 % profesionálů vám řekne, že největší chybou, jíž se dopustili ve svých začátcích je, že se soustavně přetrénovávali. Někteří se toho dopouštějí i v době, kdy berou AS. A teď považte jak lehké je přetrénovat se pro naturálního cvičence. Pokud se snažíte trénovat partii tak často, jak jen to jde, váš růst je pravděpodobně nulový, ba dokonce, možná i svalovou hmotu ztrácíte. Trénink každý den navíc vysoce intenzívní vede k přetrénování. Svalová partie, která je procvičena do kompletního selhání musí odpočívat 5 - 10 dní.
Pokud cvičíte například kvadricepsy do naprostého vyčerpání a hned další den cvičíte těžké bench pressy nebo mrtvé tahy, pak dejte sbohem svalovým přírůstkům. Po těžkém tréninku nohou je celý zotavný proces soustředěn na zotavení nohou. Ale jak si poradí s následujícím dnem, kdy totálně rozdrtíte hrudník? Pokud chcete rychleji regenerovat a častěji trénovat bez rizika přetrénování, pak je pro vás jediné východisko - AS.
Naučte se přijmout odpočinek jako součást vašeho tréninku. Svaly přece nerostou v posilovně, ale mimo ni.

5) Čím déle trénujete, tím lépe
Není nutné cvičit na partii 20 - 30 sérií nebo jen 10 jak někteří "experti" věří. Studie ukazují, že je možné sval naprosto vyčerpat i jen z jedné série. V této kruté sérii se dá dovést svalová vlákna až do mikroskopického stavu rigor mortis. Jakákoli další svalová kontrakce způsobí mikroskopické natrhnutí. Hypertrofie je adaptace na druh stresu a to samozřejmě zajímá všechny kulturisty.
Tento druh intenzity může být dosažen drop sériemi, sériemi s vahou s níž dokážete udělat určitý počet opakování dokud můžete a následně ubráním váhy pokračujete v sérii. Takto vysoká intenzita (hustota) tréninku může být dosažena děláním maximálního počtu opakování od určitého cviku. Kombinací vůle, houževnatosti a krátkých odpočinkových period můžete provádět další a další opakování.
Také můžete udržet pauzy, nesnižovat váhu a provádět další opakování. Jinými slovy kompletně překonat normální bolest a energetické limity.
Pokud opravdu trénujete tímto způsobem, nedáváte moc svalům šanci provést další podobnou sérii (Wescott, 1986). Výjimkou mohou být velké svalové skupiny, které se dělí na menší části jako např. záda - horní, střední a spodní. Nebo hrudník - horní a spodní část.

6) Nemusíte být silní, abyste byli velcí
Z mnoha důvodů, lidé, kteří mají podobné množství svalové hmoty jsou velmi různí z hlediska síly. Souvisí to s poměrem rychlých a pomalých svalových vláken a také s nervovými zakončeními, délkou končetin a z toho vyplývajících pákových poměrů.
Ale to je relativní termín. Abyste měli větší svaly, musíte zvedat větší váhy. Pokud naturální sportovec, zvýší svou sílu, pak kromě několika výjimek, vzácných výjimek, pak je jisté, že napětí ve svalech vyvolá jejich růst. Pokud je napětí nízké, pak nastane jen malý růst (Lieber, 1992)

Zpět na “Ostatní kulturistika”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů